Tikriausiai niekas neprieštaraus, jog žmogus gimsta laisvas. Egzistencinėje terapijoje teigiama, jog žmogaus laisvė nėra beribė. Juk žmogus pasaulyje gyvena ne vienas. Jo norai ir laisvė nuolat susiduria bei persipina su aplinkinių norais ir laisvėmis.

Taip gyvenimas suteikia žmogui daug galimybių, bet kartu ir kažkuo riboja. Todėl egzistencinėje terapijoje kalbama apie situacinę laisvę. Kitaip sakant, žmogus laisvas rinktis, kaip konkrečioje situacijoje elgtis su kitų norais ir su savo paties laisvėmis.
Būna, kad žmogus ignoruoja kitų interesus ir peržengia kitų laisvės ribas, tada jis neišvengiamai susiduria su įvairiausiais konfliktais. Taip savo rankomis žmogus sukuria sunkumus pačiam sau. Teigiama, jog išmintingas pasirinkimas galimas tik tada, kai žmogus mato ne tik galimybes, bet ir apribojimus. Tačiau pasitaiko, kai žmogus per daug sureikšmina apribojimus, o galimybes atmeta, tada savo laisvę jis apriboja pats. Ir vėl sunkumai. O kur dar įvairiapusiai ir neretai nenuspėjami aplinkos faktoriai, kurie praplečia žmogaus galimybę klysti. O klaidingi pasirinkimai taip pat verčia žmogų kentėti.

Laisvė neatsiejama nuo pasirinkimo. Egzistencinėje terapijoje pripažįstama žmogaus pasirinkimo laisvė. Juk gyvenimas nuolat verčia žmogų pasirinkti. Gyvenimas visą laiką teikia mums begalybę iššūkių ir galimybių. Mes visi nuolat renkamės. Sakoma, net jei žmogus nieko nedaro, tai taip pat yra jo pasirinkimas – nieko nedaryti. Ir tik nuo paties žmogaus apsisprendimo ir pasirinkimo priklauso, ką jis veiks ar neveiks, ir kuo jis taps. Laisva valia pasirinkęs, žmogus tampa pats atsakingas, kokioje situacijoje jis atsirado, kokius sunkumus jam tenka išgyventi.

Pasitaiko, kad neigiamos patirties verčiamas ar tiesiog negalėdamas apsispęsti, žmogus tiesiog vengia rinktis, apgaudinėja save, jog nuo jo niekas nepriklauso ar jis nieko negali pakeisti. Egzistencialistai teigė, kad taip žmogus atsisako nuo atsakomybės už savo ateitį ir dar labiau įsivelia į sunkumus.

Čia neretai iškyla klausimas -jei žmogus laisvai pasirenka kaip gyventi, tai kodėl jam tenka kentėti nuo nerimo, depresijos, įvairių baimių, sutrikimų ar tiesiog blogos nuotaikos? Egzistencialistai teigia, jog žmogaus laisvė rinktis negarantuoja, jog jo pasirinkimas bus išmintingas. Be to, žmogus glaudžiai susijęs su jį supančia aplinka ir ji įtakoja žmogaus pasirinkimą. Aplinka, kiekvieną kartą suteikdama daug galimybių, kažkuo ir riboja.

Egzistencinė terapija, akcentuodama žmogaus pasirinkimo laisvę ir atsakomybę už savo gyvenimą, likimą, nebepalieka vietos beviltiškumo jausmui: juk, jei žmogus pats laisva valia pasirinko ir dėl to kenčia, tai jis taip pat laisva valia gali to pasirinkimo ir atsisakyti. Jei žmogus laisva valia pasirinko tai, kas jį taip vargina, tai laisva valia ir padedamas terapeuto gali to ir atsisakyti. Svarbu padėti žmogui pamatyti, kas jį vargina.

Egzistencinis terapeutas, gerbdamas žmogaus pasirinkimo laisvę, nedalins žmogui patarimų ir nenurodys, kaip kitaip galima gyventi. Egzistencinis terapeutas priims žmogų tokį, koks jis yra: su visais klaidingais ir išmintingais jo pasirinkimais. Jis stengsis padėti žmogui suprasti, kad jo gyvenimo sunkumai yra jo klaidingų pasirinkimų pasekmė, ir skatins prisiimti už tai atsakomybę. Tikroviškas savo gyvenimo supratimas padės pačiam žmogui sąmoningai rinktis jam priimtinus ir realistiškus pasirinkimus, atrasti savyje galias įgyvendinti tuos pasirinkimus.

Naujienos

Renkama nauja Savęs pažinimo terapinė grupė su meno elementais

Jau nuo balandžio 19 dienos iki birželio 7 dienos (viso 8 susitikimai).

Grupė skirta santykių su aplinkiniais ir su savimi nagrinėjimu, pasitikėjimą savo jėgomis ugdymui. 

Skaityti daugiau...

Nudažykite savo dviratį

            Taip jau būna gyvenime: kaip degi kažkokią idėja, patvirtinimą randi visai netikėtuose vietose... Taip nutiko ir man. Aistringai įtikėjusi terapinio piešimo nauda, 

Skaityti daugiau...

Konsultacija internetu


Konsultacija internetu elektroniniais laiškais – tai patogus būdas gauti reikiamą pagalbą neatsitraukiant nuo kompiuterio ir neišeinat iš savo namų ar biuro.
Skaityti daugiau...