Svarbi egzistencinės terapijos dalis yra žmogaus unikalumo pripažinimas. Nors kiekvienas žmogus įvairius gyvenimo reiškinius supranta iš esmės panašiai, tačiau kiekvieno žmogaus supratimai išsiskiria individuliais, išskirtiniais, jo vieno jaučiamais ir jo vieno suprantamais santykiais su pasauliu ir pačiu savimi.

Tai pasireiškia žmogaus savastis. Tai žmogaus „Aš“, kuris yra viso žmogaus pasaulio šerdis. Todėl egzistencinės pakraipos terapeutas, pripažindamas žmogaus unikalumą, vengs aiškinti žmogaus sunkumus vieną ar kitą teoriją, vengs teorinių apibendrinimų, schemų, įvairių stereotipų ar problemos sprendimo algoritmų.
                   Gerbdamas žmogaus unikalumą, egzistencinis terapeutas pripažįsta, kad tik pats žmogus gali žinoti, kas žmogui yra naudinga ir svarbu. Juk kiekvienas žmogus yra unikali asmenybė, kuri skiriasi nuo visų kitų. Čia negali būti universalių receptų. Neveltui sakoma, kas gerai vienam žmogui, tas nebūtinai gerai kitam žmogui. Todėl egzistencinis terapeutas atsisakys vietoj žmogaus spręsti, kas žmogui gali būti gerai ar kas gali būti blogai. Egzistencinėje terapijoje terapeutas nerašys receptų, nedalins patarimų, o stengsis, kad „receptai“ ir patarimai atsirastų paties žmogaus galvoje.

Be to, egzistencinėje terapijoje pripažįstama, kad klientas visada apie save žino daugiau, negu terapeutas kada nors apie jį žinos. Nes terapeutas žino apie klientą tik tiek, kiek pats žmogus suteikia šios informacijos apie save ir savo gyvenimą. Visada kažkas pasilieka už pokalbio ribų. Pripažįstamas, jog klientas yra savo gyvenimo ekspertas, terapeutas pripažįsta pilnavertę terapeuto ir kliento partnerystę. Tačiau klientas šioje partnerystėje yra labiau pažeidžiamas, labiau nerimastingas ar sutrikęs, o terapeutas yra specialistas, bet nevisagalis žinovas iš anksto turintis atsakymus į visus klausimus. Jis dalyvauja kliento gyvenime tiek, kiek yra į jį įleidžiamas, kiek klientas jam savęs ir savo gyvenimo konteksto atskleidžia, parodo.    

Esminis visų žinių apie žmogų šaltinis yra paties žmogaus patirtis. Visada itin svarbi žmogaus gyvenimo istorija. Tačiau žmogus linkęs susikurti visokiausius paaiškinimus ir net ištisas sistemas, kuriomis vienaip ar kitaip paaiškina savo patirtį. Terapeutas, kartu su klientu nagrinėdamas žmogaus gyvenimą, sieks, kad žmogus kuo tikroviškiau suprastų savo gyvenimo kūrimo būdus ir atsisakytų jo išgalvotų paaiškinančių sistemų.

Užduodamas klausimus, terapeutas padeda žmogui kuo tikroviškiau suprasti jį supančią realybę, kuo gryniau suvokti save, savo jausmus. Kartu su terapeutu, nagrinėdamas savo gyvenimą, žmogus turi galimybę naujai pamatyti savo gyvenimą ir gyvenimą apsunkinančius pasirinkimus. Tačiau nepakanka, kad žmogus vien įsisąmonintų jį varginančius pasirinkimus. Svarbu, kad žmogus pats atrastų jo gyvenimą įprasminančius momentus, suprastų savo vertybes, apsispręstų kokių vertybių siekia ir ką laiko prasmingu savo gyvenime, pats sudarytų planą tolimesniems savo norams, ketinimams, siekiams įgyvendinti.




Naujienos

Renkama nauja Savęs pažinimo terapinė grupė su meno elementais

Jau nuo balandžio 19 dienos iki birželio 7 dienos (viso 8 susitikimai).

Grupė skirta santykių su aplinkiniais ir su savimi nagrinėjimu, pasitikėjimą savo jėgomis ugdymui. 

Skaityti daugiau...

Nudažykite savo dviratį

            Taip jau būna gyvenime: kaip degi kažkokią idėja, patvirtinimą randi visai netikėtuose vietose... Taip nutiko ir man. Aistringai įtikėjusi terapinio piešimo nauda, 

Skaityti daugiau...

Konsultacija internetu


Konsultacija internetu elektroniniais laiškais – tai patogus būdas gauti reikiamą pagalbą neatsitraukiant nuo kompiuterio ir neišeinat iš savo namų ar biuro.
Skaityti daugiau...