Meditatyvus piešimas tinka visiems. Vieniems piešimas suteiks ramybę ir atsipalaidavimą, kitiems proto aiškumą, gerą nuotaiką, tretiems suteiks savirealizacijos džiaugsmą bei atvers kelią į kūrybiškumą.

Šiuolaikiškas gyvenimas neretai tiesiog veda mus iš proto – juk reikia žūtbūt visur spėti, daug darbų nudirbti ir, nežiūrint į tai, likti žvalaus proto, pasitikinčiu savimi, sugebėti priimti nelengvus sprendimus, išlaikyti gerą nuotaiką. Nesenai į tokią įtampą patekau ir aš. Iš šiuo užburto rato man padėjo ištrukti piešimas, kurį pavadinau meditatyvių piešimu. Mat prisimenu, kad dar jaunystės laikais, kai reikėjo išsėdėti ilgoje ir ne itin įdomioj paskaitoje, imdavau braižyti rašikliu sąsiuvinio pakraščiuose. Taip panirdavau į savotišką meditacinę būseną, tačiau išlikdavau žvali ir sąmoninga. Ir dar – sąsiuvinio pakraštyje likdavo gražus paveiksliukas. Ir dabar, patekus į įtemptą gyvenimišką situaciją, intuityviai pasiėmiau rašiklį, balto popieriaus lapą ir pradėjau braižyti. Taip pamažu atitrūkau nuo kasdienių rūpesčių, atsikračiau įtempto galvojimo, pailsinau protą, susikaupiau sudėtingo sprendimo priėmimui ir tiesiog pabuvau savimi.

            Šiuo piešimo esmė paprastumas. Kaip sudėtingai nebeatrodytų piešinys, tačiau kiekvienas jų susideda iš paprastų elementų: brūkšniuoki, taškiukų, linijų, iš kurių ir susidaro įvairūs raštai. To paties rašto kartojimas antrą, trečią, ketvirtą kartą ne tik sukuria nuostabius vienetinius paveiksliukus, bet ir veikia raminamai, padeda susikaupti, atsijungti nuo aplinkos dirgiklių ir atsigręžti į save. Čia kaip gyvenime, jei suskaldysime didžiulio bėdą į daug smulkių detalių, ta bėda nebeatrodys tokia baisi ir neišsprendžiama. Dar galima pasakyti, kad tam tikra jūsų sukurta tvarka popieriaus lape padaro tvarką ir viduje. Taigi šiuo piešimo paprastumas leidžia jį naudoti visiems, net ir tiems, kurie galvoja, kad nemoka piešti. Tereikia tik pamėginti.

            Norint taikyti meditatyvų piešimą tereikia juodo gėlinio rašiklio, pieštuko ir balto popieriaus lapo. Kuriant piešinius nenaudojamas trintukas. Bet ir kokią netinkamą liniją ar brūkšnys turi būti įkomponuotas į piešinį. Ir vėl čia kaip gyvenime, kai nebegalime pakeisti to, kas jau padaryta. Toks netikėtos detalės išryškinimas gali suteikti piešiniui naują formą bei suteikti kūrybinį džiaugsmą. O piešinys visada išeina netikėtas ir nepakartojamas.

            Ir dar. Meditatyvus piešimas moko mus būti „čia ir dabar“ bei mėgautis piešimo procesu. Gali svajoti ar kurti planus, kaip atrodys tavo piešinys, tačiau tiesa tokia, kad taip niekada neišeis. Čia kaip ir gyvenime, kuris neretai griauna mūsų fantazijas, iliuzijas, lūkesčius. Taip mes suvokiame gyvenimo nenuspėjamumą, nepakartojamumą, žavesį. Belieka džiaugtis piešimo procesu be jokių išankstinių lūkesčių ir ne jaudintis, ar pavyks įgyvendinti ką nors iš anksto sumanyto. Kai iš anksto neplanuojama, tai nebeįmanoma suklysti. O galutinis variantas visada bus toks, koks ir turi būti.

            Meditatyvus piešimas tinka visiems. Vieniems piešimas suteiks ramybę ir atsipalaidavimą, kitiems proto aiškumą, gerą nuotaiką, tretiems suteiks savirealizacijos džiaugsmą bei atvers kelią į kūrybiškumą.

Zentangle

„Viskas įmanoma vienu brūkštelėjimu!”

Rickas Robertsas ir Maria Thomas

 Kai piešdama išsprendžiau savo gyvenimiškas problemas, benaršydama internetu atradau itin panašų į mano meditatyvų piešimą ir visame pasaulyje populiarų piešimo metodą vadinamą zentangle (lietuviškai – dzenraizgymas). Zentangle – tai Ricko Robertso ir Marios Thomas sukurtas nesudėtingas, atpalaiduojantis ir smagus būdas pasikartojančiais raštais ant specialaus popieriaus plokštelių kurti nuostabius paveikslėlius. Šį metodą Rickas ir Maria sukūrė pasitelkę gyvenimišką patirtį. Maria Thomas yra talentinga graviruotoja ir iliustratorė. Rinkas Robertsas daugybę metų pragyveno kaip vienuolis, užsiiminėjo meditacija ir kitokia dvasine praktika.

            Vieną dieną Rickas pastebėjo kai dirbant pasikeičia Marios būsena – visą dėmesį ji sutelkia į raižymą pasikartojančiais brūkštelėjimais. Rickas paprašė apibūdinti, kaip Maria tuo metu jaučiasi, - ir tai, ką ji papasakojo, visiškai prilygo medituojant patiriamai būsenai. Taip atsirado nuosekli praktika zentangle, kuri padeda kiekvienam pajusti ramybę ir atsipalaiduoti kuriant meno kūrinį.

            Šiandien zentangle yra pasaulinio masto fenomenas, keliantis įvairiausių žmonių susidomėjimą. Tačiau zentangle piešimas Lietuvoje nėra plačiai žinomas. Mano taikytini meditatyvaus piešimo principai (kuriuos aš pati sau nusistačiau) labai panašūs į zentangle piešimo filosofiją. Piešiant zentangle piešinį svarbu:

-          Zentangle kuriamas ant specialių baltų popieriaus plokštelių juodais rašikliais – taip išvengiame abejonių, kokią spalvą pasirinkti;

-          Zentangle neturi nieko priminti, piešinyje nėra nei viršaus, nei apačios, tai abstrakcija be aiškios formos, pradžios ir pabaigos;

-          Zentangle neturi būti planuojamas;

-          Piešiant zentangle reikia pamiršti vertinimus: „teisingai – neteisingai“, „gerai – blogai“ ir atsiduoti procesui.

            Toks panašumas lyg ir patvirtina meditatyvaus piešimo teikiamą naudą. Tačiau meditatyviam piešime mažiau apribojimų. Pavyzdžiui, piešinys gali būti panašus į bet ką: aš piešiau katę, medį, gėlę. Kartais tai buvo Mandala ar tiesiog abstrakcija. Čia, kaip gyvenime, pagal nuotaiką. Meditatyvame piešime piešiant galima rinktis ir kitos spalvos rašiklius: tame pačiame piešinyje kartu su juodu rašikliu naudojau raudoną ir aukso spalvos rašiklius. Piešti galima ant bet kokio dydžio ir spalvos lapo. Kitaip sakant, galima didesnė pasirinkimo laisvė – ką tuo metu širdis geidžia...




Naujienos

Renkama nauja Savęs pažinimo terapinė grupė su meno elementais

Jau nuo balandžio 19 dienos iki birželio 7 dienos (viso 8 susitikimai).

Grupė skirta santykių su aplinkiniais ir su savimi nagrinėjimu, pasitikėjimą savo jėgomis ugdymui. 

Skaityti daugiau...

Nudažykite savo dviratį

            Taip jau būna gyvenime: kaip degi kažkokią idėja, patvirtinimą randi visai netikėtuose vietose... Taip nutiko ir man. Aistringai įtikėjusi terapinio piešimo nauda, 

Skaityti daugiau...

Konsultacija internetu


Konsultacija internetu elektroniniais laiškais – tai patogus būdas gauti reikiamą pagalbą neatsitraukiant nuo kompiuterio ir neišeinat iš savo namų ar biuro.
Skaityti daugiau...