Pastarųjų metų įvykiai nulėmė, kad daug atidžiau pradėta žiūrėti į vaikų seksualinės prievartos problemas.

Pareigūnams dažniau tenka tirti bylas, kai vaikai tampa seksualinės prievartos aukomis. Maža to, pareigūnų veiksmus lyg pro padidinamąjį stiklą stebi žiniasklaidos ir visuomenės atstovai, o visa tai kelia papildomą įtampą.

            Vaikai ir paaugliai labai dažnai niekam nesako apie patirtą seksualinę prievartą, todėl suaugusieji ir specialistai gali atpažinti patirtą traumą iš pasikeitusio vaiko elgesio. Itin smarkiai pasikeičia vaiko seksualinis elgesys. Tyrėjams, įtarusiems, kad vaikas patyrė seksualinę prievartą, neretai kyla klausimas, kokį vaiko elgesį laikyti normaliu, o koks elgesys jau turėtų kelti nerimą.

            Jei manote, kad atpažinti seksualiai išnaudojamą vaiką visai nesunku, pamėginkite atsakyti į šiuos klausimus:

            - Kaip manote, ar vaikai iki brendimo patiria seksualinius jausmus?

            - Ar normalu, jei paauglys masturbuojasi?

           - Ar pritariate nuomonei, kad apie seksualinius dalykus vaikams geriausia nežinoti, nes taip sužadinamas jų smalsumas ir noras patiems išbandyti „suaugusiųjų žaidimus“?

 

Mes, suaugusieji, dažnai linkstame manyti, jog vaikai lyg kokie angelėliai yra tyri ir nekalti, o seksualumą esame pripratę sieti išskirtinai su suaugusiųjų pasauliu. Todėl susidūrę su tokiu reiškiniu, dažnai sutrinkame ir nebežinome, kur yra riba tarp to, kas leistina, normalu, ir to, kas neturėtų būti toleruojama.

Psichologijos mokslas teigia, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus. Moksliniai stebėjimai rodo, kad berniukams dar būnant gimdoje įvyksta pirmoji erekcija, kūdikiai gali masturbuotis, o dauguma ikimokyklinio amžiaus vaikų domisi priešinga lytimi ir žaidžia seksualinio tyrinėjimo žaidimus: „daktarus“ ar „namus“. Vaikai įsitraukia į seksualinio pobūdžio žaidimus dar nesuprasdami, ką tai reiškia. Tačiau šie žaidimai vaikui labai naudingi, nes jie paruošia jį vėlesniam seksualiniam bendravimui. Tai parodo, kad tam tikras vaikų lytinis susidomėjimas ir seksualinis elgesys yra normalaus vystymosi dalis, priimtinas ir net tikėtinas atitinkame amžiaus tarpsnyje.

Nors vaikai seksualiai elgiasi jau nuo pat kūdikystės, tačiau skirtingo amžiaus vaikams būdingas skirtingas seksualinis elgesys. Panagrinėkime vaikų elgesį skirtingose amžiaus grupėse.

 

2–5 metų vaikai

 

Šio amžiaus vaikai pradeda aktyviai domėtis kūnu, jo funkcijomis, tyrinėti ir eksperimentuoti. Žmogaus kūnas šiuo amžiaus vaikui tėra viena iš daugelio smalsumo ir domėjimosi sričių. Vaikai jau pradeda atskirti save kaip berniuką ar mergaitę, suvokia, jog yra panašūs į mamą arba tėtį. Normalu yra rodyti savo genitalijas, domėtis savo tėvų genitalijomis ir krūtine. Tokio amžiaus vaikams būdingas slaptas kitų stebėjimas tualete. Jau nuo 2,5 metų vaikai pastebi, kad berniukai ir mergaitės šlapinasi būdami skirtingose kūno padėtyse. Šio amžiaus vaikams būdingi žaidimai „daktarais”, „tėčiu ir mama”, „parodyk man savo, aš tau parodysiu savo“. Šiame amžiuje vaikai pastebi ir atkartoja suaugusiųjų elgesį: jie gali bučiuotis, myluotis, nusirenginėti ir tyrinėti žaidimo draugą. Kūno dalims apibūdinti jie gali vartoti „negražius žodžius” nesuprasdami jų reikšmės.

Žinoma, yra riba. Natūraliam smalsumui ir sveiko vystymosi etapui galima priskirti vaiko seksualinio pobūdžio veiklą, jei ji yra spontaniška, su humoro ar žaidimo atspalviu ir pasireiškia natūraliai dėl abipusės iniciatyvos. Seksualiniai žaidimai vyksta tarp vienodo ar labai panašaus amžiaus vaikų. Probleminis seksualinis elgesys yra tada, kai vaikai vieni prieš kitus naudoja jėgą, prievartą, agresiją, grasinimus. Be to, seksualiniai žaidimai neturi būti per daug intensyvūs, nes jų sukelti jausmai vaikus gali užvaldyti ir išgąsdinti.

Daug klausimų kelia ikimokyklinio amžiaus vaikų masturbacija. Jei suaugusieji aptinka vaiką besimasturbuojantį, paprastai pradeda jį gėdinti ar drausminti. Jie pradeda svarstyti, iš kur    jis (-i) tai išmoko? Gal jis (-i) tapo seksualinės prievartos ar tvirkinimo auka? Ką daryti? Neretai sunerimę tėvai dėl to kreipiasi į policiją.

Vaikų psichologai teigia, kad saikinga masturbacija nėra nei žalinga, nei gėdinga. Priešingai, tai dėsningas ir normalus žmogaus raidos reiškinys, padedantis pagrindus būsimam seksualiniam gyvenimui. Svarbu prisiminti, kad vaikų seksualinis elgesys nėra tapatus tokiam pačiam suaugusiųjų elgesiui. Vaikai, atradę savo lyties organus ir pradėję jais žaisti, patiria malonumo jausmą. Savo kūno tyrinėjimas – būtinas normalaus vystymosi etapas. Kūdikiui nėra skirtumo, kas yra kulnas, o kas – genitalijos. Jis tiesiog bando paliesti bet ką, ką gali pasiekti jo rankos, ir taip tyrinėja savo pojūčius. Gali būti, kad prisilietimas prie lyties organų mažyliui bus malonus, todėl jis stengsis šį veiksmą pakartoti. Dar metų neturintys kūdikiai stengiasi pakartoti patirtą malonumą suspausdami šlaunis ar nevalingai liesdami savo lyties organus. Vaikas, pastebėjęs, jog savęs lietimas tam tikrose vietose sukelia malonumą, prie šio elgesio gali grįžti ir vėliau. Ikimokyklinio amžiaus (iki 7 metų) vaikai masturbacijos dar nesieja su seksualumu ir suaugusiųjų santykiais. Tokia sąsaja paprastai įvyksta prieš pat lytinį brendimą. Ikimokyklinio amžiaus vaikams masturbacija – tik malonumo siekimas. Žaisti savo lyties organais vaikui yra tas pats, kas žaisti su savo ausimis ar plaukais.

Tačiau kai masturbacija tampa reguliariu vaiko užsiėmimu, pakeičiančiu bendravimą, žaidimą ir sveiką pažintinę veiklą, tai gali būti ženklas, jog vaikas patyrė seksualinę prievartą.

 

Žymus šios srities specialistas Johnson sudarė lentelę apie skirtingo amžiaus vaikų normalų ir susirūpinimą keliantį elgesį, susijusį su seksualumu.

 

Natūralus ir tikėtinas elgesys

Elgesys, keliantis susirūpinimą

Elgesys, reikalaujantis profesionalios pagalbos

2–5 metų amžiaus vaikų elgesys

Pažįstamų vaikų ir suaugusiųjų genitalijų bei krūtinės lietimas

Nepažįstamų suaugusiųjų genitalijų ir krūtinės lietimas. Vaiko prašymas, kad kiti jį liestų

Slaptas suaugusiųjų genitalijų ir krūtinės lietimas. Vaikas leidžia kitiems jį liesti

Bandymas kišti daiktus į  makštį ar išangę sau ar kitiems vaikams iš smalsumo ir tyrinėjant

Bandymas kišti daiktus į makštį ar išangę sau ar kitiems vaikams, net kai liepiama taip nedaryti

Bandymas kišti daiktus į makštį ar išangę sau ar kitiems vaikams jėga ar per prievartą, kai sukeliamas skausmas

Žaidimas „namais”, atliekant mamytės ir tėvelio vaidmenis

Žaidžiant „namus”, imituojamas lytinis aktas, kai vaikai yra apsirengę

Vertimas kitų vaikų prieš jų valią žaisti „daktarus”, vertimas kitus vaikus nusirengti

Erekcija

Nuolatinė erekcija

Skausminga erekcija

Skirtumų tarp vyrų ir moterų, berniukų ir mergaičių tyrinėjimas

Nuolatinis klausinėjimas apie lyčių skirtumus, kai visi atsakymai jau pateikti

Vyro/moters vaidmenų agresyvus ar pasyvus išreiškimas, savo ar kitos

lyties niekinimas

 

6–10 metų amžiaus vaikai

Šio amžiaus vaikai išgyvena lytinio abejingumo, pasyvumo laikotarpį, kuris trunka iki pat lytinio brendimo. Šiame amžiuje labiausiai lavėja kognityvinė sfera. Vaikai gali ne tik uždavinėti klausimus, susijusius su seksu ir lytimi, bet ir domėtis kitomis kūno dalimis bei jų funkcijomis. Šiuo periodu susiformuoja vaiko privatumo ir autonomijos poreikiai.

 

 

Natūralus ir tikėtinas elgesys

Elgesys, keliantis susirūpinimą

Elgesys, reikalaujantis profesionalios pagalbos

6–10 metų amžiaus vaikų elgesys

Klausimai apie genitalijas, krūtinę, lytinį aktą, iš kur atsiranda vaikai

Vaikai bijo ar nerimauja, kai su jais kalbama seksualinėmis temomis

Nesibaigiantys klausimai apie seksą. Pagal amžių per daug seksualinio pobūdžio pokalbių

Savo genitalijų rodymas kitiems

Noras būti nuogam viešumoje net paaiškinus, jog taip elgtis nedera

Viešas nusirenginėjimas ir atsisakymas apsivilkti drabužius, kai liepiama

Savo genitalijų lietimas, trynimas einant miegoti ar susijaudinus

Viešas savo genitalijų lietimas ir trynimas, net kai liepiama liautis. Trynimasis į baldus ar masturbavimasis kitais daiktais

Dažnas savo genitalijų lietimas ir trynimas viešai ar kai niekas nemato. Masturbavimasis su kitais žmonėmis

Seksualiniai žaidimai su savo bendraamžiais

Noras žaisti seksualinius žaidimus su daug jaunesniais ar daug vyresniais vaikais

Vertimas kitus žaisti seksualinius žaidimus

Rengimasis kitos lyties vaikų drabužiais

Noras būti kitos lyties

Nekenčia būti berniuku/mergaite, nekenčia savo genitalijų

Privatumas prausiantis ar persirenginėjant

Didelis liūdesys, jei kažkas jį gali matyti prausiantis ar persirenginėjant

Verkimas ar agresyvumas, jei kažkas jį gali matyti prausiantis ar persirenginėjant

 

 

11–14 metų amžius

 

Šiame amžiuje organizmas pradeda greitai bręsti, kūnas keičiasi. Vaikų elgesiui daugiau įtakos pradeda daryti aktyviau veikiantys fiziologiniai procesai (ypač hormonų pasikeitimai). Reikšmingesnis tampa bendravimas su bendraamžiais, mažiau dėmesio skiriama artimiems suaugusiesiems (tėvams, giminaičiams ir pan.). Suaktyvėja ir lytinis brendimas. Vaikai tampa labai jautrūs fiziniams pokyčiams, pradeda trokšti daugiau privatumo persirenginėdami, maudydamiesi. Šiuo laikotarpiu vaikai labiau nei anksčiau domisi seksualiniais dalykais. Jau maždaug nuo 9 metų vaikai pradeda keistis seksualine informacija su tos pačios lyties draugais, ieško informacijos apie lyties organus ir jų funkcijas knygose, internete.

Prasidėjus lytinei brandai, vaikai pradeda atvirai flirtuoti, gali pajusti potraukį kitam vaikui ir išsigąsti ar susigėsti dėl savo jausmų. Svarbu prisiminti, kad flirtas ir seksas nėra tapatūs dalykai. Flirtuodami paaugliai išbando savo seksualumą, bet tai labai toli nuo sekso. Kiekviena paauglė mergaitė nori būti graži ir patikti. Tai natūralu ir normalu.

Tačiau šio amžiaus vaikai kol kas dar nemoka teisingai įvertinti ir išreikšti savo seksualinių poreikių, todėl gali padažnėti įvairios seksualinio elgesio formos, rizikingas seksualinis elgesys. Vaikų, patyrusių seksualinę prievartą, elgesys taip pat skiriasi. Paprastai jie ne flirtuoja, o elgiasi seksualizuotai, ir tai labai skiriasi nuo flirto. Seksualizuotas elgesys suprantamas kaip vaiko seksualinio elgesio formos, kurios labai išreikštos, dažnai ar nuolat pasikartoja, trukdo kitai vaikams būdingai veiklai.

Specialioje literatūroje yra išskirti pagrindiniai kriterijai, kurie gali padėti atskirti vaikų natūralų seksualinį elgesį nuo seksualizuoto elgesio, keliančio susirūpinimą ir įtarimus apie patirtą seksualinį išnaudojimą:

  1. Natūralus smalsumas ir savanoriškas dalyvavimas arba jėgos ir prievartos naudojimas.

Normalus seksualinis elgesys pasižymi smalsumu, seksualizuoti žaidimai yra spontaniški, sukelia džiaugsmą ir juoką, atspindi bendrą vaikų susidomėjimą ir abipusiškumą: „Aš parodysiu savo, jei tu parodysi savo”. Kitaip nei seksualinis susidomėjimas, probleminis seksualinis elgesys pasižymi vertimu kažką daryti,  jėgos naudojimu, grasinimais, kurie gali būti ir atviri, ir maskuoti, pavyzdžiui, keturiolikmetis paauglys priremia savo keleriais metais jaunesnės sesers rankas prie grindų ir laiko, kol jo draugai paeiliui čiupinėja bręstančios mergaitės krūtis.

Ne savo noru įtraukti į seksualizuotus veiksmus vaikai dažnai būna išsigandę, susigėdę, jaučiasi nesmagiai – nėra dalyvavimo abipusiškumo. Aukos dažnai priverčiamos niekam apie tai nesakyti. Jei vaikai bendrauja tik seksualinių žaidimų metu ir nesutaria atlikdami kitą veiklą, galima įtarti, jog saviems poreikiams tenkinti naudojama jėga ir grasinimai. Vaikų, kurie verčia kitus atlikti seksualinio pobūdžio veiksmus, elgesys tampa panašus į suaugusiųjų seksualinio elgesio atkartojimą, yra agresyvus, įgauna įpročio ar neįveikiamo potraukio pobūdį. Tokie vaikai nereaguoja į suaugusiųjų liepimus liautis ar bandymus nukreipti dėmesį į kitą veiklą.

  1. Vienodas išsivystymo ir subrendimo lygis.

Mokyklinukams gali būti visai normalu palyginti savo lyties organus su bendraamžių, bet jei jie tai daro su daug jaunesniu ar daug vyresniu vaiku, vertėtų susirūpinti. Literatūroje nurodoma, kad amžiaus skirtumas neturėtų būti didesnis nei treji metai. Svarbus ne tik vaikų chronologinis amžius, bet ir panašus sudėjimas bei išsivystymo lygis.

  1. Seksualinių žinių atitikimas pagal amžių.

Galima įtarti seksualinį išnaudojimą, jei pradinių klasių ar jaunesnio vaiko žinios apie lytinį aktą yra gana tikslios.

  1. Seksualinio elgesio formų dažnumas ir įvairovė.

Jei seksualinis elgesys dažnai kartojasi ir įgauna vis įvairesnes formas, reikia susirūpinti.

 

Natūralus ir tikėtinas elgesys

Elgesys, keliantys susirūpinimą

11–14 metų paaugliai

Apie seksualumą, seksualinę patirtį kalbama su bendraamžiais (su tėvais apie tai kalbėtis vengiama)

Su bendraamžiais kalbamasi tik apie seksualinę patirtį ir seksualumą – pastebima, kad tai beveik vienintelė paauglį (-ę) dominanti tema

Berniukams: domisi mergaitėmis, kartais gali prie jų kabinėtis, stengtis paliesti jų augančias krūtis

Berniukams: naudoja seksualinę agresiją ar net prievartą, siekdami kontakto su savo bendraamžėmis

Mergaitėms: domisi berniukais, siekia su jais užmegzti draugystę, pradeda demonstruoti jiems savo seksualumą

Mergaitėms: šiurkščiai demonstruoja seksualines intencijas, itin pabrėžia savo seksualumą, intensyviai siekia seksualinio kontakto

Tarp paauglių vartojami juokeliai, pasakojami anekdotai sekso tema

Įkyriai pasakojami juokeliai, fantazijos sekso tema, kalbama apie žiaurius ar seksualinės prievartos vaizdus

Domėjimasis pornografine literatūra, tokio pobūdžio vaizdais

Perdėtas domėjimasis pornografine informacija, nuolatinis galvojimas apie tai

Dažniau įvyksta erekcija

Nuolatinė ar skausminga erekcija

Dažniau masturbuojamasi (neviešai, paslapčia)

Masturbuojamasi dažnai ir viešai

 

Apibendrinant vertėtų paminėti, kad labai svarbu yra pripažinti, jog vaiko seksualinis elgesys pasireiškia jau nuo pat kūdikystės ir tai normalus reiškinys. Žmogaus seksualumas neatsiranda tik jam suaugus. Kūdikystės periodu yra normalu, jeigu vaikas į prisilietimus reaguoja susijaudinimu (pavyzdžiui, berniukai – erekcija). Vaikystės periodu vaiko seksualiniai jausmai pereina prie lyties organų (tai dažniau pastebima berniukams nei mergaitėms) ir pasireiškia masturbacija (tai normalus seksualinis elgesys) arba seksualiniais žaidimais su tos pačios lyties atstovais (tai taip pat priskiriama prie normalaus seksualinio elgesio, išskyrus tam tikras formas). Brendimo periodu dėmesys lyties organams suintensyvėja dar labiau. Labai reikšmingas pasidaro bendravimas ir kontaktai su priešingos lyties atstovais. Jaunystės periodu seksualinis elgesys virsta abipusiu, tampa bendravimo ir santykių dalimi. Svarbu žinoti, kad seksualiniai santykiai suaugus dažniausiai būna sveiki tada, kai nuo kūdikystės pereinamos visos vystymosi stadijos.

 

Šaltiniai:

  1. Rufo „Vaikų seksualumas“; E. Karmaza „Vaikų seksualinis elgesys: norma ir sutrikimas“; N. Grigutytė, E. Karmaza, S. Kemerienė „Vaikų, patyrusių seksualinę prievartą, ir jų artimųjų reabilitacija ir reintegracija“.

 


Naujienos

Renkama nauja Savęs pažinimo terapinė grupė su meno elementais

Jau nuo balandžio 19 dienos iki birželio 7 dienos (viso 8 susitikimai).

Grupė skirta santykių su aplinkiniais ir su savimi nagrinėjimu, pasitikėjimą savo jėgomis ugdymui. 

Skaityti daugiau...

Nudažykite savo dviratį

            Taip jau būna gyvenime: kaip degi kažkokią idėja, patvirtinimą randi visai netikėtuose vietose... Taip nutiko ir man. Aistringai įtikėjusi terapinio piešimo nauda, 

Skaityti daugiau...

Konsultacija internetu


Konsultacija internetu elektroniniais laiškais – tai patogus būdas gauti reikiamą pagalbą neatsitraukiant nuo kompiuterio ir neišeinat iš savo namų ar biuro.
Skaityti daugiau...